HIRDAVAT FIRSATI

Menü

3.02.2022

Evinizi hırsızlığa karşı korumanın ve hırsızlığa karşı korunmanın 10 MÜTHİŞ yolu!Evinizi hırsızlığa karşı korumanın 10 yolu, hırsızlığı önlemenin 10 yolu :


 
                Böyle yollu yazılar çok yazmıyordum, ama daha kolay okunuyor, bol bol okunuyor deyince ben de yapayım dedim 10 yollu bir yazı. Fazla uzatmayayım işler yoğun, hemen harekete geçelim yolumuz uzun. Daha önceden benzer bir yazı yazmıştım ama teknoloji gelişiyor, hırsızlar gelişirken iyiler de durmuyor yani.   ;)

 

 
                 1)      KAPI GÖBEĞİNİZİ DEĞİŞTİRİN :

 
En başta yapacağınız ve en kolay yapacağınız iş bu. Eski barelleri peynir ekmek gibi kırıp kendi barellerini takıp içeri giriyorlar. Ammavelakin burada tüm yeni barel çeşitlerini yazarsam hem siz bunalıma girersiniz hem ben. Zaten önceden bir sürü yazım var hepsiyle ilgili ayrı ayrı, bloğumu inceleyin detaylı bilgi sahibi olun. Aşağıda sırayla önerdiklerimi veriyorum, sırayla derken fiyat sırasıyla tabi. Hepsi de gerçekten çok iyi bareller.


Sen ne takardın diye sorarsanız, şöyle söyleyeyim. Eğer param müsait değilse, ilk sıradaki tuzaklı barel setini takardım hem tek anahtarla iki barelinizi açabiliyorsunuz hem de kapınızdaki her iki bareli de tuzaklıya çevirmiş oluyorsunuz.


Ama param müsaitse ve maximum koruma istiyorsam da Kale 164CEC barel + Kale 164ASM alarmlı tuzaklı bareli alıp iki bareli de değiştirirdim. (3. ve 4. resimler). Niye derseniz, tuzaklı barellerin de bazı eksileri var, çelik takviyeli barelin de bu iki bareli birden kullanırsanız birbirlerinin eksiklerini kapatırlar ve maximum güvenlik sağlarlar.


Tabi bir sonraki paragrafta anlattığım barel tüm bu eksikleri kapatmış durumda, ama çok pahalı o yüzden onu herkese öneremiyorum. Gerçekten süper ama fiyatı da süper. O yüzden CEC + Alarmlı barel seti gayet mantıklı, ikisi bu bir barelden ucuza geliyor sonuçta ve aynı hatta daha fazla güvenliği sağlıyor. 

 
             Kale tuzaklı barel seti :


                                           


                 Kale YGS yüksek güvenlikli barel :


                                      


                         Kale 164CEC tüpten şifreli barel :


                                       


                        Kale 164ASM alarmlı tuzaklı barel :


                                 

 

 
Burada tek ekleyeceğim en son çıkan barel tipi, fiyatı biraz yüksek ama tamamen güvenlik altına alınmak isteyen varsa, bu bareli kesin tavsiye ederimÜrün hem tuzaklı, hem çelik takviyeli, hem maymuncukla açılmaya karşı özel pim sistemli, hem delinmeye ve darbeye karşı dayanıklı, hem anahtarı yapılamıyor vs. vs. Daha ne olabilir bir barelde bilmiyorum, takın bunu kafanız rahat olsun kısacası. Tabi yukarıda dediğim gibi, paranız varsa. 
  
 

 
      2)      ALARMLI PİMAPEN MANDALI TAKIN :

 
Kapınızdan sonra önlem almanız gereken en önemli nokta, hatta bence dış kapınızdan çok daha önemli ve hırsızlığa açık olan bölge pimapen kapı ve pencereleriniz. Balkonlarda ve pencerelerde sistem hep bunlara döndü ve maşallah bunları yapanlar gördüğüm en dandik malzemeleri kullanıyorlar. Kardeşim Kale’nin barelini kullanan kullanan bile yok 5 tl lik barel kullanıyorlar. Kullandıkları diğer kilitleri saymıyorum bile tornavidayla 15 sn falan sürüyor açılmaları.

 
Bunlar için zaten bir çok pimapen mandalı vardı önceden ama şimdi süper bir çözüm çıktı : Alarmlı pimapen mandalıKapı veya pencerenize içeriden koyuyorsunuz ürünü, bunları kurcalayınca ve hafiften açınca bile mandaldaki pimi ittiriyor ve başlıyor alarmı çalmaya. Diğer dandik alarmlarda adam alıp dışarı atıyor ürünü, yani hiçbir işe yaramıyor. Fakat bu üründe hırsız içeri girmeden onu durduruyorsunuz yani kapıyı daha fazla açamadığı için alarmı da susturamıyor, tek çaresi kaçmak. Bununla ilgili de yazı yazmıştım, çok detaylı bilgi istiyorsanız ona bakabilirsiniz. Ama ana fikri anlamışsınızdır. Beyaz, koyu kahve ve açık kahve renkleri var bu arada. İncelemek için basın resimlerin üzerine gitsin.

 
   
 
 
  
Tabi parası fazla gelirse alarmsız olanlarından da alabilirsiniz. Kesin birini alın da hangisini alırsanız alın bence. Herkes kapısına odaklanıyor, bu çok tehlikeli bölgenin farkına varmıyor. Bu arada bu ürünler sırf ev güvenliği için değil çocukların güvenliği için de çok önemli. Allah korusun kapı – pencereleri açmaya pek meraklılar. Bu ürünlerle onları da güvence altına almış oluyorsunuz.


 

  
      3)      ÇELİK KAPINIZDAKİ KİLİTLERİ DEĞİŞTİRİN :

 
İlk iki madde kesin yapılması gereken ve kendi başınıza kolaylıkla yapabileceğiniz şeyler. Aynı zamanda bence çok önemli olan adımlar. Bu maddeyi de aslında kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunu adım adım anlatayım :

 
·         İlk önce kapınızdaki kilidin ayna kısmını ölçün30 cm civarıysa (yeni kapıların %95 inde bu kilit vardır) okumaya devam edin, yok değilse diğer maddeye atlayın.

 
  
·         Eski tip milli monoblok kilit var demek ki kapınızda, o zaman o kilidi çıkarıp şu kilitleri takabilirsiniz kapınıza :

 
Kale döner sürgülü monoblok kilit = Milleri dönerek çıkıyor ve kasayı tuttuğu için kapınızı kastırarak açma şansları olmuyor. Milli kilitlerde malum krikoyla iyice açarak kapıyı kasadan kurtarabiliyorlar. Bu kilitte öyle bir şansları olmuyor.

 
  
Kale kancalı monoblok kilit = Bu da döner sürgülüyle aynı mantıkta çalışıyor, kancalar kasayı tuttuğu için kapıyı kastırarak açamıyor hırsızlar. Bu iki üründe de dikkat etmeniz gereken şey kapının karşılığını da monte etmek, ki kilidin çıkan parçaları karşılığı tutsun, eski kilidinizin karşılığını bırakırsanız bir işe yaramaz bu ürünler.

 
 

 
Bu üstteki iki kilidi alırken üst kilitlerini de alabilir ve sizinkilerle değiştirebilirsiniz. Bu ürünler de Kaledöner sürgülü plus emniyet kilidi ve Kale kancalı plus emniyet kilidi.

 
 
 
  
Kale otomatik kilitlemeli monoblok kilit = Bu ürünün özelliği biraz daha farklı, kapınızı kilitlemeyi genelde sallıyorsunuz. “Amaan bir komşuya gidip geleceğim, anahtarı sok kilidi çevir, çıkar bir sürü iş, bir şey olmaz nasılsa 10 dk.da” modunda olduğu için genelde insanlarımız ve bir süre de bir şey olmayınca iyice rahatlıyorlar. Kapı kilitlenmeyince ne oluyor, peki gelen bir hırsız kredi kartını kullanarak içeri girebiliyor, hem de pos gibi bir şeyden geçirmeden, dil tarafından geçirdi mi tak kapı açıldı. Yani kartın ödemek için değil para almak için kullanıldığı tek yer. :) Bu ürün bunu önlemek amaçlı kullanılıyor, kapınızı çekiyorsunuz tak otomatik olarak kilitleniyor. İnanılmaz da konforlu gerçekten kullanımı, çünkü yukarıdaki cümleyi ben de sık sık kullanıyordum, şimdi çekiyorum çıkıyorum. Güvenlik ve konfor bir arada yani bu üründe, bence deneyin derim.
 

 
      4)      ÇELİK KAPINIZA EMNİYET KELEPÇESİ VEYA ALARMLI MANDALI TAKIN :

 
Bu da daha çok siz veya çocuklarınız evdeyken işe yarayan bir güvenlik yolu. Zaten bence en önemlisi de evdeyken güvenlik altında olmak. Evde yokken giren girsin de evdeyken kimse girip de başımı derde sokmasın kısacası.

 
Marelli emniyet kelepçesini takabilirsiniz = Hem fiyatı uygun hem de kalitelidir. Kalındır malzemesi, bilyalı çalışması ile sallanmaz kolayca. Tek problemi kasa ile çelik kapı arasında seviye farkı varsa, bunu kullanamayabilirsiniz. Yani takacağınız kasa ile kapı aynı hizada olmalıdır.

 
  
Yale emniyet kelepçesini takabilirsiniz = Açıkçası bunun kalitesi Marelli'den çok farklı değildir, ama bunun iyi yanı içinden çıkan yükseltici takozlardır. 3 parça plastikten oluşan bu yükseltici takozlar sayesinde kapıyla kasa arasında yükselti farkı olsa dahi bu ürünü kullanabilirsiniz.
 
  
Alarmlı inox emniyet mandalını takabilirsiniz = Bu da yeni ve süper bir ürün. Alarmlı pimapen mandalının modifiye edilmiş hali. Inox kaplamasıyla çok şık ve kapıyı zorlayıp da açmaya çalıştıklarında alarm çalmaya başlıyor. Hırsız kapıyı açamadığı gibi sesten tırsıp kaçıyor; çünkü bu alarmın çalması demek içeride biri var ve yakında uyanacak anlamına geliyor. Adamda bu riski göze almadan kaçıyor. Diğerlerinde çeşit çeşit yöntemler bulmuşlar mandalı açmak için.

 
 
 
 

 
 

 
            5) Evinize kasa alın :

 
Kasa almak hırsızların eve girmesini önleyen bir sistem değil, malınızı korumanızı sağlayan bir önlemdir. Hepimizin evimizde hizmetliler çalışıyor ve evi onlara emanet edip gidiyoruz. Değerli eşyalarınızı çalıp kaçsalar kimsenin bir şey diyebileceği bir durum yok. Bence alın bir kasa koyun dolabınızın gizli bir yerine, en azından aklınız rahat olsun. Değerli eşyalarınızı saklayacağınız bir yeriniz olur. Artık çok pahalı da değil bu kasalar herkesin alabileceği düzeyde fiyatları var. Yapmazlar demeyin siz işinizi sağlama bağlayın.  

 


 

6) Yale kablosuz alarm sistemini kurun :


Tüm bunlar evinizi daha güvenli hale getirir, fakat bunları desteklemenin en iyi yolu bir alarm sistemidir. Peki niye Yale kablosuz alarm sistemini tercih etmelisiniz? :


3 numara tanımlayabiliyorsunuz ve alarmın çalması halinde sırayla bu 3 numarayı arıyor ki çok önemli bir özellik bu. Yoksa alarm çalar çalar durur, sizin ruhunuz duymaz.


Kablosuzdur ve evinize bir dünya kablo çekmenize gerek kalmaz.


* Yale güvencesiyle satıldığı için çok kalitelidir. Ayrıca kapınızın üzerinde ve balkonunuzun dış kısmında olan yale amblemli siren hırsızları kaçırmak için yeterlidir.


* Kablosuz olduğu için montajını kendi başınıza yapabilirsiniz. Bunlar için video da koymuştuk internete, yine oradan bakıp bakıp yapabilirsiniz.


 
7) Dış kapınıza çelik rozet takın :


Çelik rozet zaten yeni yapılan çelik kapılarda standart oldu. Ama eski kapılarda bulunmuyor. Bu çelik rozet barele dışarıdan müdahalede bulunulmasını engellemek amacıyla kullanılıyor. Normal yale kapağa oranla çok daha güvenlidir, tabi hırsızlar bunları da bertaraf etmenin yollarını buluyorlar ama en azından işlerini zorlaştırırsınız. Bu ürünü takabilmek için kapınızda ve kilidinizde 2 delik olması gerekir (çelik rozet vidalarının geçmesi için, üstten vidalı değildir çünkü çelik rozetler). Kale 2000 tipi kilitlerde hali hazırda bu delik olur, ki kapınız eskiyse bu kilidin bulunma olasılığı fazladır. Siz yine de bir kontrol edin kilidinizi. Bu kilit varsa yapmanız gereken tek şey çelik rozetin deliklerine denk gelecek şekilde kapıda 2 tane delik açmaktır. Göründüğü kadar zor bir işlem değildir, eliniz matkap tutuyorsa rahatlıkla yapabilirsiniz. Ama çilingire giderseniz 40,00 tl den başlarlar kapıyı açmaya.


       
               Size iyi bir haberim daha varyeni bir ürün daha geldi ve artık eski kapılarınıza da rozet takabilecekseniz, ve açık söyleyeyim bu çelik rozetten çok daha güvenli. Eğer kapınızda yukarda bahsettiğim eski Kale 2000 tipi kilitlerden varsa, saten (veya sarı) yale çelik rozeti takabilirsiniz. Üstten takıldığı için de gayet güvenli ve bareli kırmalarını zorlaştırıyor çok. Eski kapınız varsa kesin bu üründen alın, çok ucuza çok uygun bir güvenlik sağlar size.  

 

 

             


 
8)      KAPINIZA DİJİTAL KAPI DÜRBÜNLERİNDEN TAKIN :


Bu yeni ürünler de çok mantıklı bence, kapınızdaki eski dürbünü çıkarıp bunları takabiliyorsunuz. (Kayıtlı olanında kapınızda tak tak olduğu için bazen sorun olabiliyor, ama en kötü tak tak ‘ın üzerine koyuyorsunuz dışarıdaki parçayı ve öyle hallediyorsunuz.). Ne işe yarıyor bu ürünler? Kapınızın iç kısmındaki dijital ekranın düğmesine basınca kapının dışında kim olduğunu görebiliyorsunuz. Peki bunun normal dürbünden ne farkı var, niye fazladan para veresiniz durduk yerde?


 
 

 
·         Normal dürbünlerde delikten bakınca dışarıdaki sizin içeride olduğunuzu anlıyor ve hırsızlar bunu bir kontrol aracı olarak kullanıyorlar. Dijital dürbünde basın düğmeye istiyorsanız adamı uzun uzun seyredin ruhu bile duymaz. Bir de ışık açık mı değil mi, içeride biri var mı yok mu bilemez.

 
 

 
·         Bir de yeni çıkan bir ürün var, ters dürbün diye. Kapınızdaki dürbüne koyuyorlar, sonra da bakınca içeriyi kendi evleri gibi seyredebiliyorlar. Tabi dijital dürbün koyunca böyle bir şansları olmuyor.

 
 

 
·         Yaşlılar ve çocukları korumak için de çok iyi bir yol. Çocuklarınız normalde dürbünden tanıyamayabilir (tabi yaşlı akrabalarınız da) dışarıdakini ve kapıyı açabilir. Hatta bazen yetişemeyecekleri için dürbüne tamamen boş verebilirler ve direk kapıyı açabilirler. Halbuki dijital dürbün sayesinde ekranda gelen kişiyi net bir şekilde görebilirler ve kapıyı tanımadıkları kişilere açmazlar.

 
 

 

 

 
·         Yale kayıtlı dijital dürbünü alırsanız başka bir avantajınız daha olur, içeriden düğmesine basınca dışarıdaki kişinin fotoğrafını çekebilir ve kötü niyetli insanların görüntüsünü kaydetmiş olursunuz. Bunda gelen misafirin falan üstündeki zile basınca görüntüsünü çekmesinden mütevellit, evde olmasanız da kim geldi diye kontrol edebilirsiniz.

 
 

 

 
·         Tabi güvenliğin yanında çok şık ve havalı görünmesini de artı hanesine büyükçene yazabiliriz.

 
  


       Dediğim gibi Yale'nin kayıtsız dijital kapı dürbünüYale kayıtlı dijital kapı dürbünü ve Marelli dijital kapı dürbünü var. Marelli'nin fiyatı diğerlerine göre çok uygun. Fazla masraf yapmayayım diyorsanız onu da tavsiye ederim. 

 
 

 
9)      KALEX10 AKILLI KİLİT SİSTEMİ VE AKSESUARLARI veya Marelli MAGIC parmak izli bareli takabilirsiniz çelik kapınıza :


Bu ürünler hem güvenlik hem konfor açısından süper. Kapınızdaki normal bareli çıkarıp bu sistemi takıyorsunuz, hem de kendi başınıza takabiliyorsunuz. Yani öyle servislik bir durumu da yok işin. Sonra kapınızı açmak için tek yapmanız gereken kumandaya basmak, sonra kapınız şak diye açılıyor. İnanılmaz bir rahatlık yani, anahtar çıkar tak aç vs. yok. Bas tuşa bitir işi. Bunun bir de yan aksesuarları var ki asıl güzelliği orada.


Parmak iziyle açma ünitesitelefonla açıp kapama ünitesiotomatik kilitleme aparatı gibi bir çok aparat bağlanabiliyor bu ürüne. Muhtemelen bu çeşitler daha da artacak yakında. Bunlarla ilgili de ayrıntılı bir yazı yazmıştım, bakarsınız ilginizi çekiyorsa.


Bence siz Kale X10 akıllı kilit sistemini kapınıza takın önce rahatlığını görün, sonra da diğer aparatlardan ihtiyacınız oldukça alırsınız. Zaten çoğunu siz de tanıtabiliyorsunuz kapınızdaki ürüne, çünkü bluetooth aracılığıyla haberleşiyorlar. Bence süper bir ürün, akıllı ev sistemine geçişte de önemli bir aşama. Hem de satın alınmayacak bir bedeli yok, ürüne göre son derece uygun fiyatları.


 

  


Marelli MAGIC parmak izli barel'in güvenliği de kapıda anahtar olmadığı için maymuncukla açılma ihtimali olmaması, parmak izi ünitesinin Dünyanın en güvenli parmak izi ünitelerinden olup cansız parmak iziyle dahi açılamaması, kırılıp açılma şansının olmamasından gelir. Yani açılması çok zordur, bir de üzerine inanılmaz konforuyla hayatınızı çok kolaylaştırır.  

 


 

 
10)      YALE IP KAMERA SİSTEMİNİ KULLANMAK :


     Kamera sistemlerini aslında ben çok tercih etmiyorum, maliyet fayda analizinde bence çok yukarlarda yer almıyor. Pahalı sistemler ama hırsızı önlemekte o kadar da başarılı değil. Adam girdikten sonra ben suratını görsem ne olur, bir de üzerine sinir bozukluğu. 


     Ammavelakin bu bahsedeceğim ürün fiyatına göre çok mantıklı, hem de Yale güvencesiyle satıldığı için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Benim cost-benefit analizime güvenebilirsiniz, param kıymetlidir üzerinize afiyet. O yüzden yukardaki maddeler de dahil hepsi mantıklı yatırımlar.


     Ürüne geçelim, Yale yakınlaştırma özellikli IP kamera; ürün hareket sensörlü olduğu için hareket gördüğü zaman size hemen bilgi veriyor, bu da ne demek siz hırsızın girebileceği bir yere koyarsanız size anında haber verir ve müdahale şansınız olur. 


      Ayrıca çocuk ve bebekleriniz için de süper bir ürün, bakıcılarınızı kesinlikle kontrol etmek gerekiyor ve bu ürün sayesinde eviniz her zaman cebinizde, istediğiniz an aplikasyondan kontrol edebilirsiniz. Yani ev güvenliğinden çok daha önemlisi olan çocuğunuzun güvenliğini bu ürün sayesinde sağlayabilirsiniz.


      Ürünün asıl güzelliği ise kendi başınıza kolaylıkla monte edebilmeniz; kablo çekmek vs gibi şeylerle uğraşamıyorsunuz bu üründe. IP kamera olduğu için internetinizin olması yetiyor, sonra istediğiniz yere koyabilirsiniz ürünü. 


 

   

 
 

 
Çok şükür bitti yazı, daha da saymadan 10 yollu yazılara girmem, en azından böyle sınırlı malzeme olan konularda. Yine de çok saçmalamadan hayırlısıyla bitirebildim, tabi yazmak benden takdir sizden. :)

 

 
Genelde bu tip yazılarda kendi başınıza yapabileceğiniz şeylerden bahsetmek istiyorum, yoksa ben de bilirim tüm pencerelere demir taktırın, cam balkon yaptırın, 4 milyarlık çelik kapı yaptırın, o da yetmez onun önüne de demir kapı yaptırın vs. vs. demeyi. Bu üsttekilerin hepsi faydalarına oranla çok uygun fiyatlı olan ve sizin kendi başınıza kolayca yapabileceğiniz ürünler. Satın alması da çok kolay, resimlerin üstlerine basınca direk ürüne gidip fiyatlarını inceleyip satın alabilirsinizErtesi gün evinize ulaşır, hemen evinizi güvenlik altına almaya başlayabilirsiniz. Geç kalmayın, güvenlik şakaya ve ertelemeye gelmez… 

 

 
Öner TÜRKSEVER